کوه تفتان کجاست؟

تَفتان نام تنها آتشفشان نیمه فعال در سراسر ایران است از سه دهانه آتشفشانی این کوه همواره بخار گوگرد خارج می‌شود. این کوه جذابیت‌های بیشماری دارد.

  کوه تفتان کجاست؟

کوه‌ها همواره از ویژگی‌های بارزی برخوردارند که بشر امروزی به خوبی از آن‌ها در راه خلق تجربه‌های جذابی استفاده می‌کند. امکان انجام ورزش‌های زمستانی مانند اسکی تنها یکی از این جذابیت‌ها به شمار می‌رود که همه‌ی ما به خوبی از هیجان و لذت آن آگاه هستیم. علاوه بر این، پوشش گیاهی بسیار غنی و متنوع، یخچال‌های تامین کننده‌ی آب شرب و کشاورزی و همچنین اکوسیستم خاص جانوری جایگاه بسیار مهمی برای کوه‌ها ایجاد می‌کند. کوه تفتان یکی از کوه‌های زیبا و بلند ایران است که چنین ویژگی‌هایی دارد.

در همین ابتدا باید بدانید که تفتان تنها آتشفشان فعال در ایران به شمار می‌رود. کوه مذکور در منطقه‌ی جنوب شرقی ایران واقع در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و با ارتفاع ۴۰۴۲ متر از سطح دریا در میان بلندترین کوه‌های کشور ایران جای می‌گیرد.

این کوه‌ قله‌های زیادی دارد. «چهل تن» نام قله‌ی آتشفشانی تفتان است که ارتفاعی ۴۰۳۶ متری دارد. تقریبا در همه حال از این قله که در ۱۰۰ کیلومتری زاهدان واقع شده غبارهای آتشفشانی ناشی از گوگرد خارج می‌شود.

 

منبع : کجارو