وضعیت نجومی رصد هلال ماه شوال/ امکان رصد در سه‌شنبه شب

نصر: یک کارشناس نجوم معتقد است که وضعیت رصدی هلال ماه شوال در سه‌شنبه بعد از غروب خورشید با توجه به سن و مکث ماه قابل رویت است.

علی آزادگان کارشناس نجوم در خصوص وضعیت رصدی هلال ماه شوال گفت: هلال شوال روز دوشنبه قابل رؤیت نخواهد بود. اما پس از اذان مغرب روز سه‌شنبه ۱۴ خرداد می‌توان آن را به راحتی مشاهده کرد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به این موضوع روز چهارشنبه برابر با اول شوال‌المکرم ۱۴۴۰ هجری قمری خواهد بود.

آزادگان ادامه داد: زمان مقارنه ماه و خورشید به وقت تابستانی ایران ساعت ۱۴ و ۳۳ دقیقه روز دوشنبه ۱۳ خرداد است؛ با توجه به این‌که زمان غروب خورشید به وقت مرکز ایران حدود ساعت ۲۰ و ۱۵ دقیقه بوده، سن ماه در این زمان ۵ ساعت و ۴۲ دقیقه است.

وی افزود: همچنین مکث ماه پس از غروب خورشید حدود ۲ دقیقه خواهد بود که این مکث کوتاه و سن کوتاه ماه موجب می‌شود که ماه بسیار نزدیک به خورشید باشد و رؤیت آن امروز دوشنبه غیرممکن خواهد بود.

به گفته وی، هلال ماه در روز دوشنبه فقط در جزایر دوردست اقیانوس آرام در صورت مناسب بودن شرایط رصدی قابل مشاهده خواهد بود.

وی تاکید کرد: اما روز سه شنبه سن ماه در لحظه غروب خورشید به حدود ۳۰ ساعت رسیده و ماه حدود یک ساعت بعد از غروب خورشید، غروب خواهد کرد.

کارشناس نجوم اظهار کرد: در تمام ایران و غرب آسیا روز سه شنبه به راحتی هلال قابل مشاهده خواهد بود از این رو روز چهارشنبه ۱۵ خرداد اول ماه شوال است.

منبع : نصر نیوز